Skip to content

163-165 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$793,334
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block194
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,290
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
16%
Improvement Value:$373,900
84%
Total Assessment$443,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,870+2.0%
2024$16,537-0.2%
2023$16,564-1.7%
2022$16,857+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$793,334

To:

Sq Ft5,290DeedBook 20190, Page 24324

Property Built

Built

Year Built: 1900