Skip to content

155 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 1998

Property Information

Block194
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,480
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
32%
Improvement Value:$108,600
68%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,108+2.0%
2024$5,987-0.2%
2023$5,997-1.7%
2022$6,103+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920