Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
93-95 Hamilton St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Jun 8, 2017
Property Information
Block194
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$165,600
75%
Improvement Value:$55,200
25%
Total Assessment$220,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,397 | +2.0% |
| 2024 | $8,231 | -0.2% |
| 2023 | $8,245 | -5.9% |
| 2022 | $8,759 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.