Skip to content

451 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block1952
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
20%
Improvement Value:$102,400
80%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,887+2.0%
2024$4,790-0.2%
2023$4,798-1.7%
2022$4,883+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,130
DeedBook 5433, Page 566

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5173, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1900