Skip to content

343 3rd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block1953
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
12%
Improvement Value:$205,100
88%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641+2.0%
2024$11,411+122.1%
2023$5,138-1.7%
2022$5,229+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 20220, Page 23604

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12063, Page 1810

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6391, Page 5

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6115, Page 636

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5428, Page 803

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5307, Page 618

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5217, Page 739

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5057, Page 920

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5044, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1925