Skip to content

460 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block1954
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$97,300
78%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,746+2.0%
2024$4,653-0.2%
2023$4,660-1.7%
2022$4,742+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5738, Page 906

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5009, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1925