Skip to content

371-373 3rd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block1955
Lot30.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
20%
Improvement Value:$117,200
80%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552-3.0%
2024$5,722
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 20230, Page 19383

Property Built

Built

Year Built: 1922