Skip to content

406-408 Roseville AveNewark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block1956
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
17%
Improvement Value:$160,900
83%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+2.0%
2024$7,247-0.2%
2023$7,259-1.7%
2022$7,387+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5718, Page 872

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4719, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1915