Skip to content

441-443 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 1994

Property Information

Block1954
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,626
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
20%
Improvement Value:$119,300
80%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+2.0%
2024$5,558-0.2%
2023$5,567-1.7%
2022$5,666+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5142, Page 268

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4599, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1925