Skip to content

419 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block590
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
14%
Improvement Value:$189,800
86%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.0%
2024$8,228-0.2%
2023$8,241-1.7%
2022$8,387+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,584DeedBook 20170, Page 65519

Property Built

Built

Year Built: 1932