Skip to content

306-308 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block1959
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2F3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,640
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
27%
Improvement Value:$142,500
73%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+2.0%
2024$7,262-0.2%
2023$7,274-1.7%
2022$7,402+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6090, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1925