Skip to content

446 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block1955
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,399
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
17%
Improvement Value:$170,200
83%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,762+2.0%
2024$7,609-0.2%
2023$7,621-1.7%
2022$7,756+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5982, Page 585

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4821, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1925