Skip to content

448-450 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Aug 22, 1973

Property Information

Block1956
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,593
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
18%
Improvement Value:$138,300
82%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+2.0%
2024$6,312-0.2%
2023$6,322-1.7%
2022$6,433+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft2,593DeedBook 4453, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1922