Skip to content

17-19 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jun 30, 1975

Property Information

Block1956
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
24%
Improvement Value:$140,700
76%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,081+2.0%
2024$6,942-0.2%
2023$6,953-1.7%
2022$7,076+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 4508, Page 1082

Property Built

Built

Year Built: 1925