Skip to content

26-28 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1958
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
28%
Improvement Value:$130,700
72%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+2.0%
2024$6,792-0.2%
2023$6,803-1.7%
2022$6,924+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20160, Page 85508Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4785, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1925