Skip to content

22-24 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1951

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jan 4, 1997

Property Information

Block1958
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
24%
Improvement Value:$159,400
76%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021+2.0%
2024$7,862-0.2%
2023$7,875-1.7%
2022$8,014+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 5455, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1951