Skip to content

337-339 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1930

Last Sale Date
May 3, 1999

Property Information

Block1960
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
18%
Improvement Value:$222,700
82%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+2.0%
2024$10,166-0.2%
2023$10,183-1.7%
2022$10,363+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4894, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1930