Skip to content

356-358 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1916

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Mar 6, 2000

Property Information

Block1962
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
21%
Improvement Value:$179,100
79%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+2.0%
2024$8,496-0.2%
2023$8,510-1.7%
2022$8,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft3,328DeedBook 5683, Page 281

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 4634, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1916