Skip to content

346-348 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1916

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block1962
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$123,600
73%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+2.0%
2024$6,285-0.2%
2023$6,296-1.7%
2022$6,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 20230, Page 21898

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5160, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1916