Skip to content

338 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 2, 2001

Property Information

Block1962
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
29%
Improvement Value:$113,700
71%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,130+2.0%
2024$6,010-0.2%
2023$6,019-1.7%
2022$6,126+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,477DeedBook 5753, Page 93

Property Sale

Sale
$39,000

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4677, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1917