Skip to content

351 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block1962
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,459
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$164,000
77%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+2.0%
2024$7,896-0.2%
2023$7,909-1.7%
2022$8,048+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5343, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1931