Skip to content

395 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block1962
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SB3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,280
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
21%
Improvement Value:$185,400
79%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914+2.0%
2024$8,738-0.2%
2023$8,753-1.7%
2022$8,907+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927