Skip to content

372 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Nov 14, 2007

Property Information

Block1963
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
24%
Improvement Value:$145,700
76%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+2.0%
2024$7,165-0.2%
2023$7,177-1.7%
2022$7,304+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 12105, Page 7400

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5388, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1925