Skip to content

394-396 N 11th StNewark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block1963
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,402
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
19%
Improvement Value:$193,200
81%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+2.0%
2024$8,936-0.2%
2023$8,950-1.7%
2022$9,109+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,500

To:

Sq Ft5,402DeedBook 5919, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1925