Skip to content

356-358 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 3, 2005

Property Information

Block1963
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
20%
Improvement Value:$186,600
80%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.0%
2024$8,746-0.2%
2023$8,760-1.7%
2022$8,915+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,188DeedBook 6218, Page 678

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 5070, Page 953

Property Sale

Sale
$75,260
DeedBook 4797, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1922