Skip to content

355-357 Orth 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block1963
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,712
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
18%
Improvement Value:$221,500
82%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,306+2.0%
2024$10,103-0.2%
2023$10,119-1.7%
2022$10,298+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4436, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1929