Skip to content

407 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 20, 2002

Property Information

Block1962
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,499
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
21%
Improvement Value:$175,400
79%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+2.0%
2024$8,235-0.2%
2023$8,248-1.7%
2022$8,394+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft5,499DeedBook 5889, Page 699

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4677, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1922