Skip to content

101 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block1966
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
19%
Improvement Value:$197,600
81%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+2.0%
2024$9,067-0.2%
2023$9,081-1.7%
2022$9,242+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500

To:

Sq Ft2,880DeedBook 20190, Page 35229

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4569, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1925