Skip to content

485-487 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1905

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block1967
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
22%
Improvement Value:$136,400
78%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+2.0%
2024$6,494-0.2%
2023$6,505-1.7%
2022$6,620+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft4,296DeedBook 12280, Page 6284

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12220, Page 7406

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5565, Page 23

Property Sale

Sale
$180,100
DeedBook 5126, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1905