Skip to content

495 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block1967
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SS2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
22%
Improvement Value:$124,100
78%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020+2.0%
2024$5,901-0.2%
2023$5,911-1.7%
2022$6,015+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5607, Page 66

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4858, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1959