Skip to content

501 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1949

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 30, 1995

Property Information

Block1967
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SS1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
28%
Improvement Value:$90,200
72%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+2.0%
2024$4,645-0.2%
2023$4,653-1.7%
2022$4,735+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,881DeedBook 5374, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1949