Skip to content

99-101 Lincoln Ave

Newark, NJ 07102

Built 1959

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Aug 8, 1973

Property Information

Block680
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
21%
Improvement Value:$108,600
79%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+2.0%
2024$5,126-0.2%
2023$5,134-1.7%
2022$5,225+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000

To:

Sq Ft1,964DeedBook 4452, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1959