Skip to content

542 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1892

Last Sale Price
$216,900
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block1969
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
14%
Improvement Value:$172,500
86%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-0.2%
2023$7,468+54.5%
2022$4,834+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$216,900

To:

Sq Ft1,664DeedBook 12148, Page 9825

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6275, Page 399

Property Sale

Sale
$210,500
DeedBook 6199, Page 89

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5463, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1892