Skip to content

552 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 9, 1987

Property Information

Block1969
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
21%
Improvement Value:$98,800
79%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+2.0%
2024$4,656-0.2%
2023$4,664-1.7%
2022$4,746+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 4984, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1900