Skip to content

524 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 6, 2000

Property Information

Block1969
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
27%
Improvement Value:$73,200
73%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,830+2.0%
2024$3,754-0.2%
2023$3,760-1.7%
2022$3,827+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 5701, Page 559

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5554, Page 932

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5378, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1907