Skip to content

543 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1905
Industrial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block1969
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
18%
Improvement Value:$118,900
82%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+2.0%
2024$5,406-0.2%
2023$5,414-1.7%
2022$5,510+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 5703, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1905