Skip to content

237 Elm StNewark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block1977
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
20%
Improvement Value:$291,700
80%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,805+2.0%
2024$13,533-0.2%
2023$13,554-1.7%
2022$13,794+50.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12410, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1910