Skip to content

288 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 28, 1975

Property Information

Block1977
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
51%
Improvement Value:$125,000
49%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,774+2.0%
2024$9,581-0.2%
2023$9,596-31.7%
2022$14,041+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

DeedBook 4499, Page 56