Skip to content

155 Adams St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block1977
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
19%
Improvement Value:$319,600
81%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,014+2.0%
2024$14,718+66.8%
2023$8,823-1.7%
2022$8,979+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,864DeedBook 20220, Page 42813

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5368, Page 225

Property Sale

Sale
$190,100
DeedBook 5312, Page 478

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4845, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1910