Skip to content

202 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Jun 23, 1976

Property Information

Block960
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2 BLDGS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,981
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
19%
Improvement Value:$298,500
81%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,014+2.0%
2024$13,738-0.2%
2023$13,760-1.7%
2022$14,003+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500

To:

Sq Ft3,981DeedBook 4537, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1900