Skip to content

316 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block1978
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
18%
Improvement Value:$263,400
82%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,238+2.0%
2024$11,997-0.2%
2023$12,016+109.5%
2022$5,734+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,848DeedBook 20200, Page 12636Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1880