Skip to content

318 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block1978
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
38%
Improvement Value:$93,000
62%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-1.7%
2022$5,700+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890