Skip to content

307 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block1979
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,206
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
25%
Improvement Value:$201,700
75%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+2.0%
2024$9,999-0.2%
2023$10,015-1.7%
2022$10,192+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6000, Page 480

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5442, Page 209

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5038, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1905