Skip to content

132 Union St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block192
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
75%
Improvement Value:$22,400
25%
Total Assessment$88,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,362+2.0%
2024$3,296-0.2%
2023$3,301-1.7%
2022$3,359+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 12451, Page 3228

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12324, Page 1218