Skip to content

68 Merchant St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block1981
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
30%
Improvement Value:$134,900
70%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,374+2.0%
2024$7,229-0.2%
2023$7,240-12.5%
2022$8,273+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$134,900

To:

DeedBook 20150, Page 78909

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12124, Page 4136

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12001, Page 6180

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5898, Page 417

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5144, Page 514

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4820, Page 997