Skip to content

16 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$48,700
Last Sale Date
Jul 28, 1977

Property Information

Block1981
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
53%
Improvement Value:$167,900
47%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,516+2.0%
2024$13,249-0.2%
2023$13,271-9.3%
2022$14,630+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$48,700

To:

DeedBook 4576, Page 574