Skip to content

72 Merchant St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block1981
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,095
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
31%
Improvement Value:$150,200
69%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+2.0%
2024$8,116-0.2%
2023$8,129-1.7%
2022$8,273+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12252, Page 5474

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 12097, Page 614

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 6018, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1900