Skip to content

351 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block1982
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2.5S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
37%
Improvement Value:$120,100
63%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+2.0%
2024$7,135-0.2%
2023$7,147-1.7%
2022$7,273+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 12346, Page 1056

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 12002, Page 2119

Property Built

Built

Year Built: 1900