Skip to content

158 Polk St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 13, 2004

Property Information

Block1982
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632+2.0%
2024$6,502-0.2%
2023$6,512-1.7%
2022$6,627+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 6040, Page 952

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4434, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1877