Skip to content

26 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Nov 19, 1976

Property Information

Block1981
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
59%
Improvement Value:$113,100
41%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+2.0%
2024$10,368-0.2%
2023$10,384-8.3%
2022$11,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500

To:

DeedBook 4553, Page 650